OBS Studio Video Programı Siyah Ekran Sorunu Kesin Çözümü

OBS_Hata_7

OBS Studio Video Programı Ekran Yakalama Siyah Ekran Hatası Çözümü Nasıl ?

OBS Studio video çekme ve canlı yayın programı çok sık karşılaşılan hatalardan birisi de ekran yakalama alanında siyah ekran hatasıdır peki bunun çözümü nasıl olacak ? İlk önce sorunun doğru sorun olduğundan emin olun daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın tekrar deneyin sorun hala devam ediyorsa aşağıdaki çözümlerden birini uygulayın.

1-) Ekran Kartı Sürücü (Driver) Güncellemeleri

Öncelikle kullanmış olduğunuz OBS Studio video kayıt programı ekran kartının bileşenlerini kullandığı için ekran kartı sürücülerinizde hata varsa veya eski ise bu program hata veriyor çalışmıyor olabilir bunu için hangi ekran kartını kullanıyorsanız ister marka ve model bilgilerini girerek orjinal internet sitesinden isterseniz de yardımcı programlar kullanarak (Driver Booster, Driver Pack Solution vb.) gibi sürücülerinizi güncelleyebilirsiniz.

Not: Bu işlemi uyguladıktan sonra (Sürücüleri güncelledikten sonra) bilgisayarınızı yeniden başlatın ve önbellek dosyaları temizlenip yeniden önyüklensin yoksa güncellediğiniz driver dosyaları gözükmeyebilir.

2-) Programın Ayarlarını Değiştiriniz

Şimdi bu çözümü uygulamadan önce OBS Studio programını kapalı olduğundan emin olun ve daha sonra programın masaüstündeki kısayolundan farenizin sağ click özelliği ile özellikler kısmına giriniz

daha sonra buradan programın hedef yerinde biraz değişiklik yapalım burada yazan kelimeleri silmeden sonuna gelerek bir boşluk bırakalım ve aşağıdaki şu kodu yapıştıralım.

--allow-opengl

yaptığımız değişiklikleri uygulayıp tamam dedikten sonra programımıza giriş yapalım ve ayarlar menüsüne girelim

Ayarlar sekmesinde Gelişmiş ayarlar menüsüne girelim buradan video alanındaki işleyici sekmesini “Direct3D 11” yazan yeri “OpenGL” olarak değiştirelim ve en alttan uygulayıp tamam’a tıklayalım.

Bütün bu ayarları yaptıktan sonra OBS Studio programımızı kapatalım ve yeniden açalım uyguladığımız çözümler sayesinde programımızdaki siyah ekran sorunu ortadan kalkmış olacak ve rahatlıkla programı kullanabilirsiniz.

Read Previous

Photoshop CS6 Basit Logo Tasarımı Nasıl Yapılır ?

Read Next

Google Chrome Kısayol Tuşları – Klavye Kolay Kullanımı