Arduino Nedir ? Nerelerde Kullanılır ? Ne Amaçla Kullanılır ?

Arduino programlanabilir bir devre kartıdır. Arduino ile yapılan projeler 2 farklı yapıdadır, bunlardan birincisi Donanım diğeri ise Yazılım olmak üzere farklı alanları mevcuttur.

Arduino Yazılımı

Arduino devre kartlarına yazılım yazmak için öncelikle “Arduino” programına ihtiyacımız olacak bu program C ve C++ dillerinde yazılmış kütüphaneleri içermekte olduğundan dolayı kolayca devre kartımızı programlayabilir ve projemizi hayata geçirebiliriz.

Arduino Programı İndirme ve Devre Kartına Program Yükleme

Arduino Donanımı

Arduino ile projelere başlamadan önce yapacağımız proje için neler lazım onları öğrenip donanım malzemelerini elimizde hazır etmemiz lazım bunlar nedir mesela Arduino ile basit bir led yakma uygulaması yapmak istiyoruz bunun için neler lazım onları öğrenmemiz lazım bunlar ;

  • Arduino UNO
  • 1 Adet veya Daha Fazla LED (Renk Fark Etmez)
  • 330 ohm Direnç (LED Sayısına Bağlı 1 LED = 1 Direnç)
  • Erkek – Erkek Jumper Kablo (LED Sayısına Bağlı 1 LED= 1 Jumper)
  • 1 Adet Breadbord (İsteğe Bağlı)

Elimizde malzemeleri hazır ettikten sonra projemize başlayabiliriz bu malzemeler olmazsa olmaz mı diyebilirsiniz olur tabiki mesela jumper kablo yerine normal iletken bir kablo’da kullanabilirsiniz yada direnç kullanmadan da yapabilirsiniz fakat projeniz çok sağlıklı olmaz.

Arduino Ne Amaçla Kullanılır ?

Arduino ile yapılan projeler kimilerine zor kimilerine önemsiz gibi gelse de hayatımızın birçok yerinde çok işimize yarayacak projeler yapmak hatta hayatımızı , yaşantımızı kolaylaştıracak projeler yapmak da mümkün.

Mesela karanlık bir ortamda ışıklandırma yapmak istiyorsunuz ve bunu led ile yapacaksınız normal bir şekilde direk adaptör yardımı ile ledlerinizi prize bağlayarak bu işi çözebilirsiniz fakat Arduino ile harekete duyarlı bir ışıklandırma yapabilirsiniz ve elektrik’ten tasarruf sağlayabilirsiniz.

Yukarıda verdiğim örnek en basitinden bir örnekti bunun gibi birçok kolaylık sağlayacak örnekler mevcut.

Hayatımızı kolaylaştıracak örnekler mevcut olduğu gibi Arduino ile yapılabilecek projeler arasında kendinize ait robot , araba , uçak , robot kol vb. birçok proje geliştirmek mümkün.

Read Previous

macOS İşletim Sistemi Nedir ?

Read Next

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Hatası Çözümü