Android Cihazlarda Önbellek Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

android onbellek temizleme nasil yapilir

Android Cihazlarda Uygulamaların veya Cihazın Önbellek Dosyalarını Nasıl Temizlerim ? Önbellek Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Dünya Genelinde Kullanılan Mobil İşletim Sistemi Olan Android’de Sıkça Karşılaşılan İfade Olan Önbellek Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır Anlatımı Öncesinde Önbellek Temizleme İşlemi Neden Yapılır Bunun Hakkında Bilgi Verelim Öncelikle Önbellek Temizleme İşleminin Cihazınıza Herhangi Bir Zararı Yoktur.

Önbellek Temizleme İşlemi Neden Yapılır ? Özellikle Android Cihazlarda Kıstılı Depolama Alanına Birçok Uygulama Yüklenmesi Halinde ve Bu Uygulamaların Arkplanda Çalışır Vaziyette Bırakılmasından Kaynaklı Birçok Android Cihazın Genel Sorunu Olan Donma , Kasma veya Yavaşlama Gibi Problemler Ortaya Çıkmaktadır Bunun En Başlıca Çözümü İse Android Cihazlar İçin Önbellek Dosyalarının Temizlenmesidir.

NOT: Bu İşlemi Uyguladıktan Sonra Cihazınızdan Kayıtlı Çerez Dosyalar Temizlenecektir Örnek: Bir Banka Uygulamasının Önbellek Dosyalarını Temizlediniz Bu İşlemden Sonra Banka Uygulamanızda Kayıtlı Kullanıcı Olarak Eklediğiniz Otomatik Şifreniz Temizlenecektir Yeniden Bunu Uygulamaya Eklemeniz Gerekecektir.

Şimdi Önbellek Temizleme İşlemine Geçelim Bunun 2 Farklı Yöntemi Mevcuttur Harici Bir Uygulama Üzerinden veya Cihazın Ayarlarından Temizleme Öncelike Cihazın Ayarlarından Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır Bunu Gösterelim

Öncelikle gihazınızdan “Ayarlar’a” girin

Buradan “Depolama” alanına giriyoruz

Burada alt kısımda bulunan “önbelleğe alınan veriler” kutucuğunun üzerine tıklayın

Çıkan uyarı penceresinde “Tamam” seçeneğine tıklayın

Ve cihazınızın önbellek dosyaları temizlenmiş olacaktır. Bu şekilde manuel olarak kendiniz önerilen ve tavsiye edilen hafta da bir kere temizleme işlemi yapabileceğiniz gibi otomatik olarak uygulama marketlerinde bulunan Android için (Play Store) iOS için (App Store) harici önbellek temizleme uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

Uygulama Önbelleği Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Cihazınızda mevcut olan veya uygulama marketlerinden indirmiş olduğunuz harici uygulamaların önbellek dosyalarını temizleme işlemi nasıl yapılır ? Uygulama önbellek dosyaları neden temizlenir ? Mobil cihazınızda kullanmış olduğunuz uygulamaların önbellek dosyaları şu sebeplerden dolayı bazen temizlenme ihtiyacı olabiliyor ;

  • Uygulamada sürekli aynı işlemleri yapma
  • Uygulamanın kendi kendine kapanması
  • Uygulamanın içerisinde kontrol sağlanamaması
  • Uygulamanın açılmaması
  • Uygulamanın içerisinde kullanım sorunlarının yaşanması
  • Uygulamanın güncelleme sonrasında takılması
  • Uygulamanın sürekli açılıp kapanması

Gibi sebeplerden dolayı mobil cihaz uygulamalarında önbellek dosyalarını temizledikten sonra bu sorunların ortadan kalkmış olacağını söyleyebiliyoruz fakat uygulamanın önbellek dosyalarını temizledikten sonra yine aynı sorunlarla karşılaşılıyorsa bu sizden kaynaklı bir problem değildir uygulamada yazılımsal sorunlar çıkmış olabilir bunu sorun ise uygulama geliştiricileri tarafından düzeltilecektir.

Uygulama önbelleğini temizlerken öncelikle cihazınızdan yine “Ayarlar” kısmına giriş yapın

Daha sonra aşağıda bulunan “Uygulamalar ve Bildirimler” veya “Uygulamalar” seçeneğine tıklayın

Buradan “Uygulama Bilgileri” menüsünü seçin (Bazı cihazlarda direk uygulamaların ekranı gözükebilir)

Daha sonra bu menüden önbelleğini temizlemek istediğiniz uygulamayı bulun ve seçin

Daha sonra “Depolama” seçeneğine tıklayın (Bazı android sürümlerinde direk “önbelleği temizle” seçeneği bulunabilir) ve “Önbelleği Temizle” seçeneğini seçin

Eğer karşınıza bir uyarı penceresi çıkarsa buna “Evet” veya “Tamam” diyebilirsiniz bu işlemi de yaptıktan sonra seçtiğiniz uygulamanın önbellek dosyasını manuel olarak temizlemiş olacaksınız.

Aynı cihazın önbelleğini temizleme işleminde olduğu gibi uygulama önbellek dosyalarını da temizlemek için uygulama marketlerinde bulunan çeşitli uygulamalar ile önbellek temizleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Read Previous

WhatsApp Çıkartma Yapma Atma Kendi Stickerını Tasarla ?

Read Next

Gizli (Özel) Numaradan Arama Yapma ? Gizli (Özel) Numaradan Gelen Çağrıları Kapatma ?